BSP-sparande – konto med god avkastning och lån med avgiftsfritt räntetak
Läs mer
BSP-sparande har blivit än mer tilltalande. Du får avgiftsfritt räntestöd för BSP-besparingar i tio år och god avkastning på kontobesparingarna. Nu finns det också möjlighet till ett större bolån.
BSP-sparande är ett statsstött arrangemang för köp av första bostad. BSP är en förkortning av bostadssparpremie.
Atte Ylä-Mattila, produktchef för privatkundsfinansiering med säkerhet i OP Gruppen, lyfter fram följande tre viktiga egenskaper hos BSP-sparande:
• Du kan börja BSP-spara upp till 44 års ålder.
• För ett bolån får du avgiftsfri statsborgen upp till 60 000 euro.
• Med BSP-besparingarna kan du köpa en värdefullare bostad än tidigare.
Statsrådet höjde 2024 maximibeloppet för BSP-räntestödslån. Beroende på var den tilltänkta bostaden är belägen, är maximibeloppet för ett BSP-lån hela 230 000 euro.
Ett BSP-konto har även andra förmåner, som är ytterst tilltalande i det nuvarande läget på bostadsmarknaden. För det första kan du få mycket god ränta på kontoinsättningarna. På BSP-kontot betalas en insättningsränta på 1 procent och därtill betalar banken ytterligare tilläggsränta.
– I OP Gruppens andelsbanker är den här tilläggsräntan 4 procent, med andra ord ger insättningarna totalt en ränta på 5 procent. Det är en rejäl förmån, i synnerhet när ränteavkastningen på kontot dessutom är skattefri, säger Atte Ylä-Mattila, produktchef för privatkundsfinansiering med säkerhet i OP Gruppen.
Räntetaket för BSP-konton fungerar redan nu
Räntehöjningen har fått många köpare av första bostad att bli försiktiga, eftersom den skedde rätt snabbt efter en period av nollränta under flera år. Många som sparar till en första bostad kanske väntar och ser om bostadspriserna sjunker eller räntehöjningen jämnar ut sig.
Ylä-Mattila skulle ändå inte vänta allt för länge, eftersom BSP-sparande i förhållande till räntehöjningar är ett mer stressfritt sätt att spara än att spara på andra sätt. För ett BSP-lån kan man nämligen få statligt räntestöd i upp till 10 år.
– Ifall BSP-lånets totalränta – alltså ränta och marginal tillsammans – överstiger en nivå på 3,8 procent, betalar staten 70 procent av räntan som överstiger den här nivån under de första 10 åren från det att lånet togs. Det här är en fördel för BSP-sparare redan nu, då totalräntan eventuellt stiger över den fastställda gränsen.
Nu är bra läge att BSP-spara med tanke på marknadsläget.
– Som jag ser det är BSP-sparare vinnare i förhållande till andra, eftersom de får ett avgiftsfritt räntetak för lånet, en god inlåningsränta och de kan få mer bolån än tidigare i en situation där bostadspriserna sjunker på många håll.
I OP Gruppen får du OP-bonus också för BSP-lån. Största delen av kontona öppnas via nättjänsten op.fi.
BSP-sparande: det minsta beloppet är 150 euro under tre månader
Om du står inför att köpa din första bostad inom de närmaste åren, kan du enkelt börja BSP-spara genom att öppna ett BSP-konto i nättjänsten. Till reglerna för kontot hör att man måste spara på det under åtta kvartal, alltså under åtminstone två års tid.
Man kan emellertid köpa en bostad redan innan det har gått två år. BSP-sparare bör tänka på att det sparade beloppet ska utgöra 10 procent av priset på den bostad som köps.
– Du kan ansöka om BSP-lån redan då du har sparat i fyra kvartal. Då öppnas bolånet som ett så kallat vanligt bolån, men det ändras till ett BSP-lån när villkoren uppfylls, säger Ylä-Mattila.
Numera kan man öppna ett BSP-konto redan vid 15 års ålder. Frågan om hur mycket lån man får beror på det sparade beloppet, i vilken stad bostaden är belägen och hur många som ansöker om BSP-lån. BSP-kontobesparingar följs upp kvartalsvis, och minimibesparingen per kvartal är 150 euro.
Det lönar sig att BSP-spara nu, även om drömmarnas första bostad inte ännu är i sikte.
– Ett BSP-konto påminner på många sätt om ett tidsbundet konto. Pengarna är inte på något sätt bundna till kontot, utan du kan ta ut dem vid behov. Då avslutas givetvis hela BSP-kontot, och du får ingen inlåningsränta. Även i ett sådant fall kan BSP-kontot öppnas på nytt, när det igen är möjligt, säger Ylä-Mattila.