Varför ska man välja en fondförsäkring? 3 övertygande skäl
Läs mer
OP Fondförsäkring ger möjlighet att byta placeringsobjekt utan att avkastningen beskattas. Den kan också användas vid arvsplanering. Nu kan du köpa försäkringen helt digitalt.
Vill du byta placeringsobjekt utan att den intjänade avkastningen beskattas? OP Fondförsäkring gör det möjligt.
Det handlar om ett avtal som är avsett för långvarigt sparande. Det passar särskilt dem som vill byta placeringsobjekt exempelvis då marknaden eller den egna livssituationen förändras.
– En fondförsäkring är lite som ett aktiesparkonto men med fonder. Om kunden vill byta försäkringsobjekt eller övergå från ett försäkringsobjekt till ett annat, beskattas den intjänade avkastningen inte i samband med bytet, till skillnad från i direkta fondplaceringar, berättar Hannu Salmi, chef för utveckling av affärsrörelsen vid OP-Livförsäkrings Ab.
Det här är möjligt eftersom de pengar som betalats in till fondförsäkringen är i OP-Livförsäkrings Ab:s namn. Skatt på avkastningen betalas först när besparingarna tas ut, avtalet förfaller eller en dödsfallsersättning betalas på basis av det.
Enligt Salmi gagnar detta särskilt dem som vill följa marknaden aktivt och ändra sina placeringsobjekt enligt det, samt nybörjarplacerare som vill ha möjlighet att testa olika placeringsobjekt.
Vad kan man placera i via fondförsäkringen?
Med en OP Fondförsäkring kan man både göra engångsplaceringar och spara regelbundet. Placeringsobjekten är fonder, placeringskorgar och strukturerade placeringar.
Placeringskorgar fungerar som fonder, men man kan placera i dem endast via OP Fondförsäkring. De gör det möjligt att placera i olika tillgångsslag, såsom fastigheter.
Strukturerade placeringar är skräddarsydda lösningar för en viss tidpunkt på marknaden. För tillfället binds deras avkastning ofta till ränteplaceringar, eftersom de för första gången på länge ger god avkastning.
1. Ett sätt att kringgå ett testamente
En fördel med OP Fondförsäkring, vid sidan av att placeringsobjekten enkelt kan bytas ut, är att försäkringstagaren kan välja en förmånstagare för sina tillgångar.
Hen kan alltså bestämma vem som ska få besparingarna när hen själv avlider eller när försäkringen upphör att gälla. En fondförsäkring passar därför bra exempelvis för arvsplanering.
De flesta vill spara åt sig själva, men exempelvis ett barn eller fadderbarn kan också vara förmånstagare.
Ett förmånstagarförordnande kan kringgå ett testamente, då förmånstagaren inte är dödsboet och ett förmånstagarförordnande är i kraft.
2. Fondförsäkringen passar även nybörjare
Att spara i en fondförsäkring är enkelt även för nybörjarplaceraren. Man kan följa besparingarnas värdeutveckling, ändra betalnings- och placeringsplanen, ändra på förmånstagarförordnandet eller göra tilläggsplaceringar via OP-mobilen eller op.fi.
OP Fondförsäkring kan nu öppnas helt digitalt i OP-mobilen eller tjänsten op.fi. Det underlättar då man kan ingå avtalet när och var som helst, och inte behöver besöka andelsbankens kontor.
Den som tecknar en OP Fondförsäkring kan välja sina placeringsobjekt själv. Om man aldrig har placerat tidigare och tycker att det känns svårt att komma igång, rekommenderar Salmi att man börjar med att ta hjälp av OP:s expert.
Den digitala tjänsten för fondförsäkringen är också planerad så att den stöder användaren. Den ger inte placeringsrådgivning, men där finns olika filter som underlättar valet av placeringsobjekt.
3. Du kan ta ut medlen när som helst
Enligt Salmi är termen fondförsäkring förvirrande för många. Den syftar ändå bara på att medlen placeras via ett försäkringsbolag.
– Det är lika enkelt att placera i en fondförsäkring som i exempelvis fonder.
De årliga skötselavgifterna för OP Fondförsäkring är 0,4 procent av det placerade beloppet.
Salmi åskådliggör summan med ett exempel: om det finns 10 000 euro i försäkringen, blir skötselavgiften 40 euro per år. Utgifterna för fonderna och placeringskorgarna beaktas direkt i deras värde.
Om man vet att man snart kommer att behöva pengarna, kan man sänka placeringarnas risknivå.
Även om tjänsten är planerad för långvarigt placerande, kan man ta ut medlen när som helst. Den rekommenderade minimiplaceringstiden är tre år.
Under de tre första åren måste man betala avgifter för att ta ut medlen, men efter det är det avgiftsfritt.
Man kan välja placeringsobjekt enligt hur stor risk man klarar av.
– Om man vet att man snart kommer att behöva pengarna, kan man sänka placeringarnas risknivå. På så sätt kan man minska risken för att placeringarnas värde minskar kraftigt precis innan man ska ta ut dem.
Försäkringen beviljas av OP-Livförsäkrings Ab och andelsbankerna fungerar som ombud för bolaget.
Intresserad? Läs mer om OP Fondförsäkring. |