Näin paljon opiskelijoilla on rahaa säästössä – katso, miten vertaudut muihin
Lisää aiheesta
Opiskelijat säästävät säästötilille ja rahastoihin, jos pystyvät. Viisi opiskelijaa kertoo omasta suhteestaan säästämiseen.
Opiskelijoiden leipä on usein kapea, kun opinnot vaikeuttavat työntekoa, josta säästöjä voisi kertyä. Vaikeuksista huolimatta osa onnistuu kuitenkin pistämään säännöllisesti vähän rahaa sivuun. Kysyimme viideltä opiskelijalta, miten he säästävät.
Säästöjä pahan päivän varalle
”Pyrin säästämään, koska se tuo turvallisuuden tunnetta. Säästöt auttavat myös, jos tulee äkillisiä isoja kuluja, kuten lääkärikäyntejä. Minun on vaikea saada rahaa säästöön, vaikka käyn opintojen ohessa töissä. Tällä hetkellä minulla on säästötilillä muutama tonni rahaa.”
Ira, 21
”Yritän säästää, mutta se onnistuu vaihtelevasti. Säästän pahan päivän varalle ja esimerkiksi reissuja varten. Eniten säästän säästötilille, ja on minulla jonkin verran rahaa rahastoissakin. Minulla oli aiemmin ASP-tili, mutta jouduin purkamaan sen, kun minulle tuli heikompi taloudellinen tilanne. Pari kuukautta sitten aloitin ASP-tilille säästämisen uudestaan.
Hirveästi rahaa ei kyllä tunnu säästöön jäävän – asun Helsingin keskustassa, ja se on kallista. Tällä hetkellä minulla on säästössä vajaa kymppitonni.”
Jesper, 22
Rahastot ja ASP-tili säästämismuotoina
”Lopetin hiljattain opinnot ennen kaikkea sen vuoksi, että tukikuukaudet loppuivat, enkä saanut mistään rahaa. Asun yhdessä avopuolisoni kanssa, ja hän on päivätöissä, joten en ole oikeutettu mihinkään tukiin. Tein opintojen ohessa töitä kaupassa ja henkilökohtaisena avustajana ja laitoin rahaa säästötilille aina, kun se oli mahdollista. En kuitenkaan pystynyt tekemään kovin paljon töitä, koska opiskelin täysipäiväisesti. Minulla on yhä säästötili, mutta nyt se on tyhjä.
Totta kai säästäisin, jos olisi rahaa, mitä säästää, mutta elämässä tulee toisinaan vastaan äkillisiä kuluja. Esimerkiksi kissan vieminen eläinlääkäriin on todella kallista. Ja olisihan sitä kiva käydä joskus reissussakin.”
Venla, 30
Ajattelen, että joskus seitsemänkymppisenä pystyn elämään vähän leveämmin rahastojen avulla.
”Säästän parhaani mukaan pahan päivän varalle. Rahaa jää säästöön töistä, joita teen opintojen ohessa. On hyvä olla säästössä pieni pesämuna siltä varalta, että työt loppuvat tai ei vaikkapa saa valmistumisen jälkeen heti töitä.
Minulla on säästötili, ja lisäksi pyrin sijoittamaan rahastoihin. Minulla menee tietty summa kuukausittain tavallista suuremman riskin rahastoihin, joissa on myös mahdollisuus suurempaan tuottoon. Tällä hetkellä minulla on säästössä nelisentuhatta euroa.”
Joni, 32
”Maailman taloudellisen tilanteen takia tuntuu siltä, että nyt on hyvä säästää vähän puskuria. Minulla on säästötili ja rahastoja pidempiaikaista säästämistä varten. Ajattelen, että joskus seitsemänkymppisenä pystyn elämään vähän leveämmin rahastojen avulla. Minulla on ollut kolmisen vuotta myös ASP-tili.
Rahaa jää säästöön kesäisin vähemmän, mutta kun koulut alkavat ja elämässä on enemmän struktuuria, rahaa jää säästöön hieman säntillisemmin. Tällä hetkellä minulla säästössä 3000–5000 euroa – en hirveästi seuraa säästöjäni, mutta minua helpottaa se tieto, että siellä on rahaa.”
Heli, 27

