Kainuun yrityksillä vahva taloudellinen vire – investointien aika on nyt

Kainuun yrityksillä on nyt taloudellisesti vahva hetki. Vaikka toimintaympäristöä varjostavat epävarmuudet, alueen yritykset näkevät tulevaisuuden varovaisen positiivisesti. Tilivarat kasvavat, investointihalukkuus heräilee ja pankkien rahoitusvalmius on kunnossa – nyt on oikea aika katsoa eteenpäin.

Suuryritykset näkevät valtakunnallisesti positiivisia merkkejä taloudessa. OP Ryhmän suuryritystutkimuksen mukaan enemmistö yrityksistä odottaa korkojen laskun tuovan piristystä myyntiin kuluvan vuosipuoliskon aikana. Lisäksi toiminnan laajentamista ja kehittämistä suunnittelevien yritysten määrä on kasvanut edellisvuodesta.
Vaikka positiivisia signaaleja on ilmassa, toimintaympäristöä varjostavat edelleen epävarmuustekijät, erityisesti geopolitiikan seurauksena. Isossa kuvassa suuryritysten näkymät ovat kuitenkin vakaat.
Kainuussa tunnelmat valtakunnan keskiarvoa korkeammalla
Miten meidän kotimaakuntamme Kainuun yrityksillä menee?
-Hyvän tilannekuvan tarjoaa syyskuussa julkaistu PK-yritysbarometri, jonka tuottivat Suomen Yrittäjät ry, Finnvera ja Työ- ja elinkeinoministeriö. Sen mukaan kainuulaiset yritykset arvioivat näkymänsä valtakunnallista keskiarvoa positiivisemmaksi jo toista vuotta peräkkäin. Yritykset suhtautuvat varovaisen myönteisesti liikevaihdon ja henkilöstömäärän kasvuun. Sen sijaan kasvuhalukkuus on muuta maata matalammalla.
Tilivarat kasvussa – merkki iskukunnosta
Kainuun Osuuspankissa olemme havainneet, että yritysten ja kotitalouksien käyttelytileillä olevat varat ovat kasvaneet merkittävästi – itse asiassa jo useamman vuoden ajan. Yritysten osalta kasvuvauhti lähentelee jopa 10 prosenttia.

Kasvaneet tilivarat voivat kertoa kannattavuusmarginaalien vahvistumisesta, inflaation taittumisesta tai varautumisesta epävarmoihin aikoihin. Ne eivät kuitenkaan automaattisesti tarkoita, että kaikilla yrityksillä olisi enemmän varoja yritystileillä – vaan kertoo enemmän suunnasta ja suuresta massasta, isolla joukolla alueen yrityksistä on talous nyt iskukunnossa.
Investointien esteet eivät ole rahoituksessa
Mikä siis pidättelee investointeja? Rahoituksen kustannukset ovat laskeneet korkotason myötä pitkän ajan keskiarvon alapuolelle. Julkista rahaa investointien ja takausten muodossa on myös runsaasti saatavilla. Pankit ovat halukkaita tukemaan yritysten kasvutavoitteita ja mahdollistaa yritysrahoituksen keinoin paikallisten hankkeiden toteutumista sekä elinkeinoelämän ja yrittäjien taloudellista hyvinvointia.
Toisin kuin sosiaalisen median alustoilla käydyn keskustelun perusteella voisi päätellä, yrityksen omien vakuuksien määrä ei ole myöskään esteenä rahoituksen saamiselle. Yhdistämällä eri instanssien tuki- ja takauselementtejä saadaan pääsääntöisesti kaikki hankkeet rahoitettua.
Rahoitushakemukseen kannattaa kuitenkin uhrata muutama kuppi teetä ja panostaa: pankki haluaa ymmärtää asiakkaansa liiketoimintaa, kassavirtoja ja investoinnin vaikutuksia yrityksen talouteen. Miltä tase näyttää kasvaneen velan myötä? Miten yrityksen maksukyvyn uskotaan reagoivan kasvaneen lainanhoitorasitteen myötä? Kassavirta on kuningas -ajatus pätee edelleen rahoitusta suunniteltaessa – kaikki muu tulee sen jälkeen.
Kainuussa tapahtuu – nyt on oikea hetki investoida
Kainuussa on talouden näkökulmasta meneillään useita positiivisia kehityskulkuja. Datakeskusten valtavat investoinnit tuovat aluetaloudelle laajaa hyötyä alihankintaketjujen kautta. Matkailussa on nähty kansainvälisiä avauksia ja kapasiteetin kasvua, erityisesti Vuokatissa.
Kuluvan vuoden aikana myös pienyritykset ovat tehneet rohkeita ja eteenpäin katsovia investointeja. Toivon, että nämä polunraivaajina toimivat yritykset rohkaisevat muitakin toteuttamaan suunnitteilla olevia hankkeita.
Vaikka OP Ryhmän suuryritystutkimuksen mukaan maakunnan yritysten näkymä on vakaa, yritysten on uudistuttava pysyäkseen mukana kilpailussa – olipa kyse konekannasta tai henkilöstön osaamisesta. Muu maailma ei pysy paikallaan, vaikka yritys ei itse uudistuisikaan. PK-Yrittäjäbarometria tulkitessani oli ilahduttavaa huomata, että kolmannes kainuulaisista yrityksistä aikoo hakea ulkopuolista rahoitusta lähitulevaisuudessa.
Me Kainuun Osuuspankissa olemme valmiita tukemaan yrityksiä kasvun tiellä – kun apuamme tarvitaan, olemme valmiina tarttumaan haasteeseen!
