Maria Räsänen on 33-vuotias pikajuoksija Kuopiosta. Kisakentillä hän edustaa Kuopion Reipasta, ja on voittanut kuusi Suomen mestaruusmitalia 100 metrin ja 200 metrin juoksussa, sekä edustanut Suomea Euroopan mestaruuskilpailuissa. Koulutukseltaan Maria on sosiaalipsykologi ja ammattivalmentaja. Tällä hetkellä hän toimii Kuopion luisteluseuran fysiikkavalmentajana sekä tekee psyykkistä valmennusta niin urheilijoille kuin eri ammattikunnille. Urheilu on Marialle todella tärkeä asia elämässä ja hän suhtautuu intohimolla erityisesti pikajuoksuun. Urheilun ja liikunnan lisäksi Marialle elämässä muita tärkeitä asioita on luonto, ruuanlaitto, puoliso sekä ystävät.

Mikä sai sinut kiinnostumaan kilpaurheilusta?

Hippo-kisat olivat ensimmäinen kipinä kilpaurheiluun ja se sama kilpailun jännitys kutkuttaa edelleen vanhempanakin. Innostuin tavoitteellisesta urheilusta heti pienestä pitäen ja urheilussa minua onkin aina kiehtonut omien rajojen kehittäminen ja siitä syntyvä intohimo.

Muistan ensimmäiset Hippo-kisani ja erityisesti sen, että voitin niistä mitalin. Silloin vielä jaettiin sijoitukset kilpailusta ihan pienimmillekin osallistujille ja taisin olla toinen tai kolmas. En vielä tässä vaiheessa harrastanut pikajuoksua, mutta nopeus oli vahvuuteni jo pienenä. Hippo-kisat ovat mielestäni oiva tapa päästä kokeilemaan kilpailemista leikkimielisesti. Joskus se voi kantaa vielä vuosien päähän, kuten itsellänikin.

Maria on kilpaillut monta kertaa Hippo-kisoissa Kuopio-hallissa.

Onko sinulle jäänyt mieleen jokin erityinen hetki Hippo-kisoista?

Muistan kun kilpailin ensimmäistä kertaa ja tulin maaliin ensimmäisenä. Tuolloin otin räjähtävän startin alkuun ja kiilasin kärkeen, mutta vaihdoin radan viereisen juoksijan radalle kesken matkan. Seuraavissa kilpailuissan muistan, kuinka juttelimme vanhempieni kanssa, että nyt pitää muistaa pysyä omalla radalla. Onneksi sittemmin tätä ongelmaa ei ole enää ollut ja tämä muisto laittaa hymyn huulille siitä, mistä on lähdetty.

Entä jokin ikimuistoinen heti urheilijan uraltasi?

Näitä hetkiä on useita. Kaikki Kalevan kisojen mitalit ovat ikimuistoisia ja useamman kerran olen näissä kisoissa parantanut sijoitustani ennakkoasetelmista, eli olen pystynyt hieman venymään parempaan suoritukseen tiukassakin paikassa. Myös EM-kilpailut ovat olleet ikimuistoisia ja näissäkin kisoissa juoksin todella hyvin. Kaiken kaikkiaan nautin urheilun täytteisestä arjestani ja siitä, että saan toteuttaa omaa intohimoani päivittäin. Se on mielestäni merkityksellistä monella tapaa.

Millaisia oppeja elämään olet saanut urheilusta?

Urheilu on avannut paljon ovia ja kasvattanut minua myös ihmisenä. Olen oppinut periksiantamattomuutta, itsensä ylittämistä, paineensietoa ja erilaisten tunteiden käsittelytaitoja. Näitä taitoja tarvitsee myös muussa elämässä. Urheilu on antanut myös rohkeutta toteuttaa täysin itseni näköistä elämää, mikä näkyy tänäkin päivänä omassa yrittäjäurassani. Teen työtä, josta nautin täysillä ja urheilu on antanut rohkeuden lähteä toteuttamaan myös erilaista arkea.

Millaista tukea sait perheeltäsi ja läheisiltäsi urheilijan uralle?

Vanhempani ovat aina olleet todella iso tuki minulle, ja he ovat aina kannustaneet ja uskoneet minuun täysillä. Myös silloin kun oma usko on ollut koetuksella. Koen, että lähipiirissä on tärkeä olla tällaisia ihmisiä, joilta voi välillä lainata uskoa itseensä. Se antaa pohjan itsepystyvyydelle ja luottamukselle. On tärkeää huomata oma potentiaalinsa, ja joskus tähän tarvitsee toisen henkilön kannustusta huomatakseen sen. 

Maria äitinsä kanssa kentällä valmistautumassa juoksusuoritukseen.

Mitkä asiat koet tärkeäksi hyvinvoinnin kannalta?

Minusta meidän jokaisen on tärkeää tehdä päivittäin valintoja ja tekoja, jotka tukevat omaa hyvinvointia. Urheiluun usein panostetaan paljon, joten olisi erityisen tärkeää myös nauttia siitä mitä tekee. Vain tällä on loppujen lopuksi merkitystä. Esimerkiksi itse haluan elää elämääni niin, että en elä vain viikonloppuja ja lomia varten, vaan haluan arjen olevan mielekästä, sopivaa ja hyvinvointia tukevaa. Merkityksellisten asioiden tekeminen on hyvinvoinnille tärkeää ja tässä kohtaa urheilu voi olla paikallaan. 

Kannustuksen voiman merkitystä ei voi koskaan korostaa liikaa ja se kantaa myös vaikeina hetkinä.  

Mitä sanoisit lapsille ja perheille, jotka osallistuvat Hippo-kisoihin nyt ensimmäistä kertaa?

Nauttikaa kilpailuista ja urheilun ilosta. Urheilu on sellainen asia, missä ei koskaan tule valmiiksi, joten itsensä kehittäminen voi tuoda paljon iloa ja nautintoa elämään. Ja vanhemmille haluaisin sanoa, että kannustakaa lapsianne. Kannustuksen voiman merkitystä ei voi koskaan korostaa liikaa ja se kantaa myös vaikeina hetkinä.

Millaisen viestin haluaisit viedä erityisesti lapsille ja nuorille urheilun ja liikunnan merkityksestä?

Urheilusta kannattaa nauttia. Sen tuomat hyödyt voivat olla isompia kuin osaa arvatakaan. Itselläni se on aukaissut ovia, joiden en edes tiennyt olevan olemassa ja sain mahdollisuuden tehdä itselleni juuri omannäköisen arjen urheilun ja yrittäjyyden kautta. Kilpailemisesta kannattaa myös nauttia. Liika totisuus ei edistä myöskään tuloksia, vaan nauttimisen kautta tulee paras tulos.

Hippo-kisat liikuttavat lapsia elokuussa neljällä paikkakunnalla

OP Pohjois-Savo järjestää Hippo-kisoja yhdessä paikallisten urheiluseurojen kanssa elokuussa Iisalmessa, Kuopiossa, Suonenjoella ja Varkaudessa. 

IISALMI: ti 12.8. klo 17.30 alkaen Sankariniemen kentällä, yhteistyössä OP Ylä-Savon ja Iisalmen Visan kanssa. Ilmoittautuminen alkaa 21.7.

KUOPIO: ke 20.8. klo 17.00 alkaen Väinölänniemen stadionilla, yhteistyössä Kuopion Reippaan kanssa. Ilmoittautuminen alkaa 1.8.

SUONENJOKI: ti 26.8. klo 18.00 alkaen Suonenjoen urheilukentällä, yhteistyössä Iisveden Kirin kanssa. Ilmoittautuminen alkaa 1.8.

VARKAUS: ke 27.8. klo 17.00 alkaen Varkauden Keskuskentällä, yhteistyössä Varkauden Kenttä-Veikkojen kanssa. Ilmoittautuminen alkaa 1.8.

Lisätiedot ja ilmoittautumiset osoitteessa www.op.fi/pohjois-savo/hippotapahtumat