Kiekkokoulu on myös elämänkoulu
Oulun Kärppien seuratoiminnan ensisijainen tavoite on saada lapset liikkumaan. Kynnys tulla lajin pariin on asetettu mahdollisimman matalalle. Yhteistyökumppanit, Pohjolan OP mukaan lukien, mahdollistavat päätoimisen junioripäällikön palkkaamisen.
Moni tuntee Oulun Kärpät SM-liigatason jääkiekkojoukkueena, mutta ammattilaisjääkiekko on vain pieni osa totuudesta. Kärppien junioritoimintaa pyörittävän Oulun Kärpät 46 ry:n toiminnanjohtaja Henri Dufva muistuttaa, että vain murto-osasta tulee ammattilaisjääkiekkoilijoita, eikä se ole seuratoiminnan ainoa polku.
– Ykkösjuttumme on innostaa lapsia liikkumaan. Kun lapsi hehkuu treenin jälkeen posket punaisina ja ilmoittaa, että haluaa tulla uudestaan, olemme onnistuneet. Jos hän innostuu jääkiekosta lajina ja pelaa meidän putken läpi aikuisuuden kynnykselle ja ehkä ammattilaistasollekin, onhan se mahtavaa. Mutta jos lapsi innostuu luistelukoulussamme liikunnasta ja päätyy vaihtamaan lajia, emme ole mustasukkaisia toiselle lajille. Pääasia on, että lapsi liikkuu. Konsolipelin pelaaminen on tänä päivänä helpompi valinta kuin oma liikkuminen, Dufva kiteyttää.
Kärppien Luistelukoulu ja Kiekkokoulu ovat alle kouluikäisille tarkoitettuja ryhmiä, joissa leikkiminen ja ilo ovat pääosassa.
– Jäällä voi olla jättinoppa tai lötköpötkö, ja luistelun tekniikkaa ja motoriikkaa harjoitellaan leikin varjolla. Ryhmät ovat yhteisiä tytöille ja pojille. Askel kerrallaan toiminta muuttuu enemmän kohti jääkiekkoa. Tytöt ja pojat siirtyvät omiin joukkueisiinsa noin 8-vuotiaina. Jos kilpaileminen ja tavoitteellinen treenaaminen ei ole oma juttu, meillä on tarjolla rinnalle myös harrastekiekkoa, jossa voi käydä kerran viikossa liikkumassa mukavassa porukassa. Jääkiekon ei siis tarvitse olla koko elämä, Dufva hymyilee.
Voittaja on harrastava lapsi
Pohjolan OP on mukana tukemassa Kärppien junioritoimintaa.
– Yhteistyökumppaneiden ansiosta pystyimme käynnistämään hankkeen, johon palkkasimme junioripäällikön vastaamaan alle 10-vuotiaiden lasten harrastetoiminnasta, Dufva iloitsee.
Oulun Kärpillä oli Dufvan mukaan ollut jo pidempään halu panostaa nimenomaan harrastuksen aloitusvaiheeseen.
– Nyt meillä on päätoiminen ammattilainen, joka ymmärtää, mitä valmentaminen ja ohjaaminen on ja miten lapsia koukutetaan liikunnan pariin. Ohjaajalla on tässä valtavan tärkeä merkitys.
Dufvalle yhteistyö alueen toimijoiden kanssa näyttäytyy mieluummin maratonina kuin satasen juoksuna.
– Pitkäjänteisellä yhteistyöllä saadaan asioita aikaan ja voidaan oikeasti vaikuttaa yhteiskunnassa. Yhteistyö on mielestäni sitä, että molemmat hyötyvät siitä ja että molempien arvot kohtaavat. Ajattelen niin, että loppuviimein voittaja on se harrastava lapsi.
Mitä tulee jääkiekkoharrastuksen vaikuttavuuteen lasten elämässä, Dufva näkee asian laajasti.
– Meillä on täällä myös kasvatuksellinen tehtävä. Joukkuepelaaminen opettaa monenlaisia elämäntaitoja: miten huomioidaan toista ihmistä, miten käsitellään pettymyksiä ja onnistumisia. Saamme olla monen nuoren elämässä siinäkin vaiheessa, kun moni muuttaa omilleen jääkiekkoharrastuksen vuoksi jo suhteellisen nuorena, yläasteen jälkeen. Väitän, että joukkuepelaaminen antaa monelle myös hyviä eväitä ja ymmärrystä myös työelämään. Kiekkokoulu on myös elämänkoulu.
Luistelu on perinnelaji
Vielä Luistelukoulua ja Kiekkokouluakin matalamman kynnyksen toimintaa on Kärppien maksuton luistelukoulu, joka pidetään Raksilan ulkojäällä kerran viikossa läpi talven. Sinne ovat tervetulleita 3–10-vuotiaat lapset, jotka eivät ole mukana Kärppien seuratoiminnassa.
– Vetäjinä ovat jälleen meidän päätoimiset ammattilaiset. Taustalla on tässäkin ajatus siitä, että mitä matalammalle lajiin tutustumisen kynnys pystytään laskemaan, sitä parempi. Luistelu on hiihdon ja uinnin ohella sellainen perinnelaji, ja toivoisimme, että mahdollisimman moni lapsi sen oppisi. Siksi järjestämme myös päiväkotiluisteluita.
Dufva haluaisi mielellään ampua alas myös jääkiekkoharrastuksen kalliin maineen.
– Ensimmäisten vuosien kausimaksut ovat satasen luokkaa. Tottakai sitten, jos lajiin haluaa alkaa tosissaan panostaa ja treenejä on jo monta kertaa viikossa, kustannukset kasvavat. Aloitusvaiheessa jääkiekko ei kuitenkaan ole kallis laji. Kärpät järjestää kahdesti vuodessa myös varustekirppiksen, jossa pienimpien harrastajien pieneksi jääneet varusteet siirtyvät pikkurahalla uudelle, innokkaalle harrastajalle.
– Liikuntavälineiden kierrättäminen on jälleen yksi keinomme madaltaa kynnystä tulla lajin pariin.