Näyttelyn nimi on saanut inspiraationsa Juice Leskisen kappaleesta Outoon valoon, mikä heijastaa myös näyttelyn tematiikkaa: siirtymää totutusta kohti jotakin hieman selittämätöntä. 

“Tämä näyttely tarjoaa katsojalle mahdollisuuden pysähtyä ja nähdä toisin. Se ei anna valmiita vastauksia, vaan avaa tilaa oivalluksille,” näyttelyn kuraattori Topi Ruotsalainen toteaa. 

Vuonna 1990 perustettu Taarasti on järven rannalla sijaitseva, arkkitehti Erkki Aartin suunnittelema taidekeskus. Alun perin talkoovoimin toteutettu idea elää edelleen yhteisöllisessä toiminnassa, jota ylläpitää Nastolan Taideyhdistys ry.

Läpileikkaus esittävään nykytaiteeseen

Hieman outoon valoon esittelee monipuolisen otoksen tämän hetken suomalaisesta figuratiivisesta nykytaiteesta. Se tuo esiin ilmaisun kehittymistä ja perinteiden uudelleentulkintaa – hetkiä, joissa tuttu muuttuu vieraaksi tai paljastuu uudella tavalla 
todeksi. 

Outous ei synny pelkästään aiheesta tai muodosta, vaan siitä, miten teos asettuu 
katsojan eteen – hieman kysyen ja ehkä myös hämmentäen.

Kesän näyttely Hieman outoon valoon rakentuu figuratiivisen eli esittävän taiteen ympärille. Mukana on sekä vakiintuneita taiteilijoita että uusia tekijöitä, joita yhdistää kiinnostus havaittavaa todellisuutta kohtaan: ihmishahmoihin, maisemaan ja tilaan.

“Kysymme näyttelyssä, mitä tapahtuu, kun tuttu maailma näyttäytyy hieman vinosta kulmasta. Kun näkökulma taittuu toisin, alkaa myös kokemus muuttua,” kuvailee kuraattori Ruotsalainen. 

Yhteisöllinen kulttuurikeskus 

Taarastin toimintaa hallinnoiva Nastolan Taideyhdistys on tuottanut vapaaehtoisvoimin kulttuuripalveluita alueella jo yli kolme vuosikymmentä. OP Häme tukee tämän kesän näyttelyn toteutusta. Yhdistys järjestää vuosittain näyttelyitä, konsertteja, työpajoja ja kursseja yhteistyökumppaneidensa kanssa. Tunnetuimpiin tapahtumiin kuuluvat myös Suomen suurimpiin lukeutuvat Rautalankafestivaalit. Yhdistyksen puheenjohtajana toimii Eija Lehtinen. 

Kesän näyttely tuo Taarastin kesään visuaalisesti vahvan ja ajatuksia herättävän kokonaisuuden. Se muistuttaa, että taide ei ainoastaan kuvaa maailmaa – se voi myös horjuttaa sitä, avata uusia näkökulmia ja kutsua katsojan hetkeksi outoon, mutta oivaltavaan valoon. 

Hieman Outoon valoon näyttely kesällä 2026.

Kulttuuritekoja talkoovoimin ja yhteistyöllä

Kunnianhimoisen näyttelyohjelman rinnalla Taarastissa tehdään jatkuvaa työtä toiminnan resurssien varmistamiseksi. Koska taidekeskuksella ei ole vakituista henkilökuntaa, vapaaehtoisten ja talkoolaisten työpanos on toiminnan elinehto. Jokainen näyttely ja tapahtuma on osoitus yhteisön voimasta ja sitoutumisesta paikalliseen kulttuuriin. 

Tapahtumien budjetointi ja rahoitus suunnitellaan huolella kausikohtaisesti. Toiminta rahoitetaan monipuolisella kokonaisuudella, joka koostuu:

  • lipputuloista ja näyttelymyynnistä 
  • kohdennetuista avustuksista 
  • jäsenmaksutuotoista 
  • yhteistyökumppanuuksista ja yritystuesta (kuten OP Hämeen tuki)
  • kahviotoiminnasta ja tilavuokrista 

Kaikki toiminnasta saatavat tulot ohjataan suoraan Taidekeskus Taarastin ylläpitoon, rakennuksen huoltoon ja tulevien näyttelyiden mahdollistamiseen. Taarasti onkin enemmän kuin pelkkä näyttelytila; se on yhteisöllinen ponnistus, joka muistuttaa, että taide ei ainoastaan kuvaa maailmaa – se voi myös horjuttaa sitä, avata uusia näkökulmia ja kutsua katsojan hetkeksi outoon, mutta oivaltavaan valoon. 

Lue lisää Hieman Outoon valoon -kesänäyttelystä Taidekeskus Taarastin internetsivuilta.