Haluatko vaikuttaa pankkisi tulevaisuuteen? Käytä ääntäsi ja äänestä edustajiston vaaleissa!
OP Pirkanmaan ensimmäiset edustajiston vaalit käydään 3.–13. marraskuuta. Pirkanmaan Osuuspankin hallituksen puheenjohtaja Markku Sotarauta toivoo, että mahdollisimman moni omistaja-asiakas käyttäisi ääntään vaaleissa.
Oletko OP Pirkanmaan omistaja-asiakas? Sinulla on nyt mahdollisuus vaikuttaa oman pankkisi tulevaisuuteen ja siihen, miten omistaja-asiakkaiden ääni kuuluu pankin hallinnossa seuraavan neljän vuoden ajan.
OP Pirkanmaalle valitaan ensimmäinen edustajisto vaaleilla, jotka järjestetään 3.–13. marraskuuta. Äänestää voi jokainen, joka on liittynyt OP Tampereen tai OP Kangasalan omistaja-asiakkaaksi toukokuun loppuun mennessä.
OP Pirkanmaan hallituksen puheenjohtaja, aluetieteen professori Markku Sotarauta Tampereen yliopistosta toivoo, että mahdollisimman moni omistaja-asiakas käyttäisi ääntään vaaleissa.
"Toisin kuin osakeyhtiöissä, joissa äänivalta jakautuu omistusten mukaisesti, osuuskunnassa jokaisella omistajalla on yksi ääni. Meillä jokainen omistaja-asiakas on yhtä tärkeä kuin toinen", hän korostaa.
Edustajisto on omistaja-asiakkaiden ääni
Osuuspankin edustajisto on pankin ylin päättävä elin, joka vahvistaa osuuskunnan tilinpäätöksen, valitsee hallintoneuvoston jäsenet ja päättää monista muista tärkeistä asioista, kuten ylijäämän käyttämisestä, fuusioista ja lahjoituksista.
Virallisen kokouksen lisäksi edustajiston ja pankin johdon kesken järjestetään vapaamuotoisia tilaisuuksia, joissa keskustellaan ajankohtaisista aiheista ja pankin tulevaisuudesta.
"Kun äänestät, äänestät ihmisiä paitsi päättämään pankin asioista, myös antamaan palautetta pankin toiminnasta ja ideoimaan sen kehittämistä. Edustajisto on omistaja-asiakkaiden ääni, jota me pankin johdossa kuuntelemme tarkasti", Markku Sotarauta kuvailee.
Sotaraudan mukaan osuuskuntien päätöksentekoa moititaan joskus hitaaksi, koska päätökset valmistellaan useissa eri portaissa. Hänen mielestään tämä on kuitenkin OP Pirkanmaan vahvuus: pankki ei tee äkkinäisiä ratkaisuja markkinatilanteen muuttuessa, vaan asioista keskustellaan ja päätökset perustellaan huolellisesti.
– Osuuskunnallinen päätöksenteko on ehkä vähän hidasta, mutta luotettavaa ja vakaata. Uskon, että myös asiakkaamme arvostavat tätä.
Toiveena monipuolinen edustajisto
OP Pirkanmaan edustajistoon valitaan 40 jäsentä, joiden toivotaan kuvastavan mahdollisimman monipuolisesti pankin omistaja-asiakkaita, heidän näkemyksiään ja kokemuksiaan.
"Omistaja-asiakaskunnassamme on kaikenlaisia ihmisiä startup-yrittäjistä eläkeläisiin ja palkansaajiin. Olemme koko kansan pankki, ja tämä näkyy toivottavasti myös edustajistossa", Sotarauta sanoo.
Erityisesti edustajistoon kaivataan mukaan aktiivisia ihmisiä, jotka ovat innokkaita vaikuttamaan ja keskustelemaan. Koulutustausta tai ammatti ei ratkaise, kuka on hyvä edustajiston jäsen, vaan kiinnostus yhteisten asioiden hoitamiseen.
Kaikki OP Pirkanmaan edustajiston vaaleissa mukana olevat ehdokkaat löytyvät vaalikoneesta ja 3.11. avautuvasta vaalipalvelusta sekä listauksena osoitteesta op.fi/pirkanmaa/vaalit.
"Toivomme, että ehdokkaat kampanjoisivat itsekin, kertoisivat ehdokkuudestaan esimerkiksi somessa ja innostaisivat lähipiiriään äänestämään", Sotarauta kannustaa.
Vaalien äänestysaika alkaa 3.11. klo 8 ja päättyy 13.11. klo 16. Äänestyksen yhteydessä osoitteessa op.fi/pirkanmaa/vaalit voi osallistua myös OP Pirkanmaan arvontaan*, jossa arvotaan neljä 1 000 €:n arvoista OP-rahastojen rahasto-osuutta. Vaalien tulokset julkaistaan perjantaina 5. joulukuuta.
Kuvassa OP Pirkanmaan eli Pirkanmaan Osuuspankin hallituksen puheenjohtaja, aluetieteen professori Markku Sotarauta Tampereen yliopistosta.
*Tämä on mainos. Sijoittamisen palvelut tarjoaa osuuspankki. Rahastoa hallinnoi
OP-Rahastoyhtiö Oy. Tutustu ennen lopullisen sijoituspäätöksen tekemistä OP:n rahastojen rahastoesitteeseen ja rahaston avaintietoasiakirjaan.
