Jokaisesta toteutuneesta asuntokaupasta lahjoitetaan 20 euroa Lastenklinikoiden Kummeille
OP Koti Pirkanmaan aineeton kauppalahja tukee lasten ja nuorten parasta mahdollista hoitoa Tampereen yliopistollisessa sairaalassa.
OP Koti tekee yhteistyötä Lastenklinikoiden Kummien kanssa tukeakseen lasten ja nuorten terveyttä Suomessa. Jokaisesta toteutuneesta asuntokaupasta lahjoitetaan 20 euroa Kummeille – kyseessä on aineeton kauppalahja, joka tekee hyvää. Viime vuonna lahjoituksia kertyi kaikkien mukana olevien paikallisyhtiöiden toimesta yhteensä 123 000 euroa, ja tänä vuonna tavoitellaan jopa 150 000 euron summaa.
– Vastuullisuus on keskeinen arvo toiminnassamme, ja siksi yhteistyö Lastenklinikoiden Kummien kanssa on meille OP Koti Pirkanmaalla todella merkityksellistä. Kaupanteon yhteydessä tehtävä lahjoitus on saanut erittäin positiivisen vastaanoton asiakkailtamme. Aineettoman kauppalahjan kautta myös asiakkaamme ovat mukana tekemässä hyvää, kertoo OP Koti Pirkanmaan myyntijohtaja Maiju Katajala.
Mitä kerätyillä varoilla on saatu aikaan TAYSissa?
OP Koti Pirkanmaan aineettomien kauppalahjojen lahjoitukset kohdennetaan Tampereen yliopistolliseen lastensairaalaan, eli TAYSiin. TAYSissa hoidetaan kaikkia Pirkanmaan alueen erityissairaanhoitoa tarvitsevia lapsia ja nuoria. Kummit tukee sairaalassa laitehankintoja, innovaatioprojekteja sekä potilasperheiden hyvinvointia ja virikkeitä.
Vuonna 2024 TAYSiin hankittiin Kummituella muun muassa sinivalohoitolaite vastasyntyneiden keltaisuuden hoitoon sekä infuusiolaite, joka mahdollistaa kotona toteutettavat turvalliset kipu- ja syöpähoidot. Koulutuksien osalta Kummituella toteutettiin lasten tehohoidon ja valvontahoitotyön kansainvälisiä koulutuksia sekä uroterapiakoulutusta.
Lisäksi tärkeitä valtakunnallisen tukityön kohteita ovat lasten ja nuorten mielenterveys sekä lastentautien tutkimus, jonka piirissä Kummit tukee vuosittain noin kymmentä tärkeää tutkimushanketta.
– On todella merkityksellistä, että voimme yhteistyön kautta kohdentaa lahjoituksemme paikallisesti Tampereen Yliopistolliseen lastensairaalaan. Lahjoitusten avulla voimme tukea konkreettisesti lasten ja nuorten hoitoa Pirkanmaalla, mikä on meille OP Kodissa sydämen asia, kertoo Katajala.
– Olemme Kummeilla todella kiitollisia ja iloisia siitä, että OP Koti Pirkanmaa on mukana Kummien tukijoukoissa. Tämän kaltaiset kumppanuudet ovat Kummien työlle todella merkittäviä, kiittää Kummien kumppanuuspäällikkö Nina Tuomenoksa.
