Tilille säästäminen ansaitsee maineenpalautuksen.

Teksti Noora Heikkinen, OP Ryhmän peruspankkijärjestelmät -heimon johtaja
Julkaistu 22.10.2024

Suomalaisten tileillä ”makaa valtava summa” – tähän sävyynhän säästötileistä usein puhutaan. Säästäjille viesti on usein senkaltainen, että nämä tileillä ”makaavat varat” kannattaisi laittaa tuottavampaan käyttöön. Niin toki kannattaakin tehdä, mikäli tilille on kertynyt jo rutkasti ylimääräistä. Aina näin ei kuitenkaan ole.

Uskon, että suomalaiset tietävät, miksi säästävät. Rahat eivät useinkaan niinkään ”makaa” tilillä, vaan odottavat tulevaa käyttöä. Ehkä edessä on auton ostaminen, tuleva muutto aiheuttaa kuluja tai lapsella on kallis mutta rakas harrastus, jota halutaan tukea. Ehkä elämässä syystä tai toisesta on sellainen tilanne, ettei markkinamyllerrysten seuraaminen juuri nyt arjessa houkuta. Tilisäästäminen on kaikissa näissä tilanteissa varsin varteenotettava vaihtoehto.

Viimeaikainen talouskehitys on myös tarkoittanut sitä, yllättävien menojen varalle on ollut fiksua laittaa rahaa syrjään. Yleensä tilillä suositellaan pitämään noin 2–3 kuukauden tuloja vastaavaa summa, jotta yllättävät menot eivät pääse liiaksi yllättämään. Määräaikaistalletusten korot ovat olleet aiempia korkeampia, mikä on taannut säästöille vakaata ja ennustettavaa tuottoa vieläpä aikana, jona osakemarkkinoillakin on ajoittain ollut epävakaata.

Moni meistä säästää tilille jo siksi, että se tuntuu helpolta ja tutulta. Tilille säästävän ei tarvitse seurata herkeämättä markkinauutisia. Kotitalouden säästämisen kokonaisuudessa tilisäästäminen on vakauttava elementti. Jopa verotus on tehty tilisäästämisessä helpoksi: lähdevero peritään talletuskoron maksun yhteydessä.

Yleensä talletuskorot ovat parempia säästötileillä kuin käyttötileillä. Jokaisella kannattaa siis olla kaksi tiliä: käyttötili juoksevien kulujen hoitamista varten ja parempikorkoinen säästötili yllättäviä menoja varten. Meillä esimerkiksi pystyt laskurin avulla testaamaan, millaisen koron voisit säästötilillä saada.

Tilisäästäminen ansaitsee maineenpalautuksen. Jos olet yksi meistä tilisäästäjistä, ole sitä aivan rauhassa. Tilisäästämisellä on oma paikkansa jokaisen kotitalouden säästämisen kokonaisuudessa.

Kirjoittaja Noora Heikkinen on OP Ryhmän peruspankkijärjestelmät -heimon johtaja. Hän on toiminut eri tehtävissä pankkiliiketoiminnassa ja varallisuudenhoidossa OP Ryhmässä yli 20 vuotta.

Lisää aiheesta

Lisää aiheesta