Värikkäät, toinen toistaan pörröisemmät lankakerät kutsuvat ohikulkijoita Helsingin Kalliossa, Helsinginkadulla sijaitsevan lankakaupan näyteikkunalla. Eikä vain heitä. Tänne tullaan kauempaakin ostoslistan kanssa.

Lamb & Co. on neulojan karkkikauppa. On pakko astua sisään ja hiplailla tarjolla olevia lankaherkkuja. Myymälän sohva ja nojatuolit lupaavat, että sinne saa tulla olemaan ihan ajan kanssa.

Kauppias Päivi Salo tervehtii sisään tuleville asiakkaille lämpimästi ja kysyy, voiko olla avuksi. Moni haluaa ensin rauhassa tutustua myymälän tarjontaan.

Sohva ja nojatuoli lupaavat, että kauppaan saa tulla ajan kanssa.

Lamb & Co. -lankakauppa on ollut avoinna loppuvuodesta 2023, noin puolitoista vuotta, ja mukavasti asiakkaat ovat jo löytäneet sinne tiensä.

– Puolet kävijöistä on vakioasiakkaita ja toinen puoli uusia, Päivi kiteyttää.

Hän kokee olevansa nyt unelmatyössään.

– Tarvitsen sosiaalista kanssakäymistä ja toisaalta työn, jossa voin liikkua ja tehdä käsilläni.

Palo tehdä jotain omaa oli kova

Oma lankakauppa ehti muhia mielessä pitkään, ennen kuin Päivi uskalsi perustaa sen.

Neulominen on kulkenut Päivin mukana koko elämän. Kun hän oli seitsemänvuotias, äiti opetti hänet virkkaamaan. Alakoulussa Päivi opetteli neulomisen.

– Neulominen vei mennessään, mutta se oli minulle aluksi vaikeaa, kuten monille muillekin.

Lukion jälkeen Päivi päätyi yliopistoon opiskelemaan suomen kieltä. Hän työskenteli pari vuosikymmentä ensin markkinointiviestintätoimistoissa ja myöhemmin viestintäalan yrittäjänä.

– Kuitenkin tuntui, että elämästäni puuttui jotain.

Vajaa kymmenen vuotta sitten Päivin sisältä pulppusi idea mediasta, joka tarjoaisi helppoja vinkkejä neuletekniikoihin. Syntyi Neulemedia-verkkosivusto.

Neulemedia-sivustolla kävi parissa kuukaudessa 25 000 ihmistä. Sitten Päivi tuli raskaaksi.

Päivi yhdisti Neulemediassa taitonsa, luovuutensa ja intonsa. Parissa kuukaudessa sivustolla kävi 25 000 ihmistä. Sitten Päivi tuli raskaaksi. 

– Ehdin saada Neulemedian hyvin käyntiin ja tehdä pari kaupallista yhteistyötä, kunnes jäin äitiyslomalle. Ajankäyttöni muuttui täysin.

Äitiyslomalla Päivi pysähtyi ajattelemaan, että tässäkö tämä oli. Oli iso palo tehdä jotain kokonaan omaa.

Helsinginkadulla näkyy rentous ja elämän kirjo

Lopulta Päivi rohkaistui perustamaan oman kaupan. Päätökseen ajoi iso halu tehdä fyysisiä asioita – Päivi oli mielessään jo pitkään nähnyt itsensä työskentelemässä fyysisessä myymälässä – ja turhautuminen vallalla olevaan työelämään.

– Olin ollut yrittäjä vuosia, joten tiesin yrittämisestä jo paljon. Kesällä 2023 aloin aktiivisesti etsiä sopivaa liikepaikkaa.

Päivi Salo asettelemassa lankakeriä hyllyyn
Päivi Salo kertoo tekevänsä ”sairaasti duunia”. Maanantaisin hän tekee hallinnollisia hommia, Lamb & Co. on auki tiistaista lauantaihin. Sunnuntaisin Päivi pyrkii lepäämään.

Lankakaupan ovi käy tiuhaan, ja sisään astuu englantia puhuva nuoripari. He ovat käymässä Australiasta asti, ja nainen toivoo löytävänsä pitkälle kotimatkalle langat, joista virkata kaulahuivin. Päivi ehdottaa vaihtoehtoja, ja kaupat syntyvät niin langoista kuin puikoistakin.

Päiville oli alusta asti selvää, että hän haluaa avata kaupan nimenomaan Helsingin Kallioon.

– Kalliossa näkyy koko elämän kirjo ja tietynlainen rentous. Täällä on helppo olla ja hengittää. Kivijalan kannalta tämä on liikenteen solmukohta, ja Suomen tiiviimmin asuttu alue, hän perustelee.

Sijainti on myös yksi erottautumistekijä kaupungin muista lankakaupoista. Helsingin keskustassa on enemmän kilpailua ja kalliit vuokrat.

– Kilpailutilanne on kaikkiaan kuitenkin terve, Päivi arvioi.

Asiakkaita teinistä mummoon

Myymälässä käy kaikenikäistä porukkaa teini-ikäisistä iäkkäisiin mummoihin ja kaikkea siltä väliltä.

– Yllättävän paljon käy myös miehiä. On miehiä, jotka neulovat itse, mutta myös heitä, jotka tulevat mukanaan vaimon kauppalista.

Päivi halusi kaupan, jossa on rento ja hyvä tunnelma. Hänellä itsellään on kokemuksia sellaisista, joissa myyjä ei ota kontaktia.

Vieressä lankoja tutkiva rouva kuuntelee ja kommentoi, kuinka kiva Päivin myymälässä on asioida. Hänelläkin on kokemusta lankakaupoista, joissa asiointi ei ole niin rentoa.

Rennon fiiliksen lisäksi Päivi näkee myymälän kilpailuvalttina myös tuotteiden hyvän hinta-laatusuhteen ja valikoidut, käsin värjätyt ”herkut”.

Jos pystyn tällaisena aikana rakentamaan yrityksen, tulen pärjäämään.

Myymälä on kuin luotu yhteisille neuletapaamisille. Niitä Päivi järjestikin vuoden 2024 aikana lähes joka viikko, kunnes tuntui siltä, että aika ei vain riitä kaikkeen, ja tapaamiset jäivät tilapäiselle tauolle. Päivillä on mielessä myös muunlaisia yhteisöllisiä tapahtumia.

– Alku on ollut eräänlainen happotesti. Jos pystyn tällaisena aikana rakentamaan yrityksen, joka tuo vähintään minimitoimeentulon, tulen pärjäämään.

Verkkokauppa täydentää kivijalkaa

Puoli vuotta kivijalkamyymälän avaamisesta Päivi avasi verkkokaupan. Raha tulee vielä kivijalasta, mutta verkkokauppa kasvaa pikkuhiljaa yrityksen tunnettuuden lisääntyessä. Neulemedia on tänä päivänä osa Lamb & Co. -verkkokauppaa.

LÄhikuva Päivi Salosta
Päivi avasi Lamb & Co. -lankakaupan omilla säästöillään. Hän huomasi nopeasti, ettei raha riitä ja otti yrityslainan. Lainan ja kassavirran avulla hän on laajentanut hiljalleen valikoimaa ja kehittänyt myymälää. 

Some on iso osa lankakauppiaan työtä ja tukee myymälän tunnettuuden rakentamista ja yhteisöllisyyttä.

Päivi päätti pistää paukut yhteen somekanavaan, lambco_helsinki-nimiseen Instagramiin, jossa hän näkyy vahvasti omilla kasvoillaan ja persoonallaan. Instagram on neulojille tärkeä kanava.

– Saan Instagramin kautta paljon viestejä, tiedusteluja langoista ja tapaamisista ja fiilistelyä.

Instragram-tarinoita Päivi julkaisee päivittäin matalalla kynnyksellä. Niissä saa näkyä rentous ja persoonallisuus. Varsinaisia julkaisuja hän tekee harvemmin, mutta mietitysti.

Sisältö voi olla lifestyle-aiheista tai neulomiseen liittyvää. Jos myymälässä käy esimerkiksi neulesuunnittelija, Päivi pyytää saada ottaa kuvan ja julkaisee sen Instagramissa. Lisäksi kanavalla pyörii koko ajan vähintään yksi mainos.

– Sivutuotteena teen sisältöjä Facebookiin. Myös Googlen osalta tiedot on oltava kunnossa.

Markkinoinnin Päivi osaa. Sen sijaan hän yllättyi siitä, kuinka vaikeita kysymyksiä asiakkaat kyselivät.

– Opin koko ajan lisää. Tämä on käytännössä matikkaa, lasket jatkuvasti tiheyksiä ja koostumuksia, kun halutaan vaihtaa lankaa tai yhdistää kaksi erilaista lankaa.  

Entä tulevatko ihmiset vain hypistelemään kauppaan ja tilaavat netistä?

– Kaupankäynti on keskittynyt viime vuosina yhä enemmän verkkoon, mutta eivät tuotteet siellä välttämättä edullisempia ole. Minun puolestani tuotteet voi tilata verkosta, mutta toivon aina, että suosittaisiin suomalaisia verkkokauppoja, Päivi sanoo.

lankakeriä
Näitä tuotteita on saatava hypistellä.

Kolmen iloisen naisen porukka saapuu myymälään etsimään lankoja muhkupipoa varten. Hyllyjen edestä kuuluu ihastuneita huokauksia. Kyllä näitä tuotteita on saatava hypistellä. Sitä paitsi verkosta ei saa samanlaista palvelua.