Radiojuontaja ja 90-luvun musiikkiin erikoistunut DJ Oku Luukkainen vietti kuuman kesän töissä ja keikkaillen. 

Alkukesästä Luukkainen ja Technicolour-yhtye julkaisivat tanssiversion kappaleesta Lootusasentoon, joka on tietysti tuttu vuoden 1999 hittielokuvasta Pitkä kuuma kesä.

Nyt Luukkainen työstää uutta, kansainvälistä biisiä, joka ilmestyy syksyllä. Sitä ennen hän ennätti vastaamaan OP Median kahdeksaan kysymykseen rahasta.

Mikä on ensimmäinen rahamuistosi?

Pankki on ollut osa elämääni pikkulapsesta asti. Edesmennyt mummoni oli Kesälahden Osuuspankissa töissä koko elämänsä, 60 vuotta, ja pyörin siellä usein mummoni ”apuna”. Hän avasi ensimmäisen tilini, joka on edelleen olemassa.

Kesälahdella kaikki tunsivat toisensa. Saatoin juosta pankkiin vaikka paljain jaloin nostamaan kymmentä markkaa, eikä minulta kyselty henkkareita.

Mitä mummosi opetti sinulle rahasta?

Hän hoiti raha-asioitani ja puhui säästämisen tärkeydestä. Mummoni oli myös esikuvani digiloikan tekemisessä. Hänellä oli jo 90-luvulla kannettava tietokone, joten verkkopankin käyttäminen tuli tutuksi varhain.

Omaa rahaa tienasin esimerkiksi pesemällä mummolan saunan ja poimimalla mansikoita. Minulla on edelleenkin tallessa Osuuspankin Hippo-säästölipas täynnä kolikoita.

Vaikka asun Helsingissä, olen pitänyt pankkiasiakkuuteni Kesälahdella.

Tiedän monia ihmisiä, joilla raha polttelee taskussa niin kauan kuin sitä on, eikä mitään jää talteen. Minulle säästäminen on aina ollut tärkeää. Se on jatkumo lapsuudesta. Haluan säästää pahan – ja tietysti myös hyvän – päivän varalle. Kukaan ei tiedä huomisesta, joten elämästä pitää myös nauttia.

Mistä muualta hankit tietoa talousasioista?

Vaikka asun Helsingissä, olen pitänyt pankkiasiakkuuteni edelleen Kesälahdella. Siellä keskustelin ensimmäisen kerran ammattilaisten kanssa ja sain neuvontaa sijoitusasioissa, ja minulla on edelleen täysi luottamus pankin palveluihin.

Kaikki on toiminut hyvin. Minulla ei myöskään ole ollut niin paljon aikaa tai mielenkiintoa paneutunut sijoitusmaailmaan, että pärjäisin aivan itsenäisesti. 

Sijoittamisesta huolimatta olen varmasti pankki-ihmisten kauhu, koska lepuutan rahoja tililläni vähän turhankin paljon. Se kuitenkin tekee oloni turvallisemmaksi. Mieluiten pitäisin kaikki rahani konkreettisesti säästölippaassa kotona.

Millaisia taloudellisia haasteita olet kohdannut?

Olen ollut yrittäjänä yli kymmenen vuotta, joten ajattelen paljon tulevaisuutta ja mahdollista eläkettä. Sen takia teen sijoituksia ja investointeja.

Nykyinen maailmantilanne stressaa, eikä siihen voi itse vaikuttaa: markkinat heittelehtivät ja kaikki on jotenkin epävarmempaa kuin ennen. Tuntuu älyttömältä, että yksi lausunto Yhdysvalloista voi hetkellisesti romahduttaa rahastojesi arvon.

Mikä on kallein paheesi, ja paljon se maksaa?

Keräilen jääkiekkopelipaitoja, enkä uskalla edes laskea, kuinka monta minulla niitä on – tai paljon niihin on mennyt rahaa. Välillä ostin myös jääkiekkokypäriä ja -figuureja, mutta sen pelin vihelsin poikki. Kaikkeen ei ole varaa.  

Tein periaatepäätöksen, että paidan hinta saa olla nelinumeroinen vain todella harvinaisessa tapauksessa. Uskon silti, että jälkipolvi tulee arvostamaan harrastustani hyvänä sijoituksena ja tekee ehkä voittoakin.

Mitkä ovat parhaimmat ja huonoimmat ostoksesi?

Huonoimmat ostokseni ovat aina olleet autoja. Kaupoille kannattaakin ottaa mukaan se autoista eniten tietävä kaveri, joka osaa kysyä kaikki oikeat kysymykset ennen kalliin hankinnan tekemistä. Autokauppias voi olla hyvä myyjä, mutta hän ei välttämättä ole autojen ammattilainen.

Viime aikojen paras ostokseni on ehdottomasti sähköfillari. Käyn Vantaalta Helsingissä töissä, ja nyt se on mahdollista, eikä kuormita tai vie aikaa liikaa. Pyöräily on myös hyvä startti ja lopetus työpäivälle.

En tosin pannut tätäkään hankintaa verovähennyksiin. Vähennysten muistaminen on asia, jossa minun yrittäjänä pitäisi petrata paljon enemmän.

Mikä on parasta, mitä rahalla saa?

Rahalla saa vapautta valita. Minulle se on esimerkiksi sitä, ettei kaupassa tarvitse miettiä, minkä juuston tai leikkeleen voin ostaa.

Mistä haaveilet?

En haaveile kovin isoista tai kalliista asioista, mutta jos mahdollisuus aukeaisi, haluaisin omakotitalon, jossa kävisi säännöllisesti siivooja.

Ja jos rahaa olisi oikein hurjasti, ostaisin Teppo Nummisen Winnipeg Jets -pelipaidan. Sanoisin myyjälle, että kerro vain hinta, minä maksan.