Vielä hetki sitten Eurooppa näytti taloudellisesti väsyneeltä ja kilpailukykynsä menettäneeltä, mutta nyt tilanne on muuttumassa. Trumpin uusi presidenttikausi, kasvavat puolustusmenot ja massiiviset investointiohjelmat ovat sysänneet liikkeelle kehityksen, joka voi muuttaa sijoitusnäkymän. Voisiko Eurooppa sittenkin olla seuraava kasvun veturi – ja mitä riskejä siihen toisaalta liittyy?

Teksti Juuso Kenkkilä, OP:n osakesijoitusjohtaja
Julkaistu 16.6.2025

Salkunhoitotyössä pitää yleensä olla näkemys asiasta kuin asiasta ja tämä näkemyksenotto ohjaa salkunhoitotyötä: mitä sektoria tai maantieteellistä aluetta painotetaan ja mitä yhtiöitä rahastoihin valitaan.

Oma erittäin vahva näkemykseni oli vielä vuodenvaihteessa, että Euroopasta ei tule enää koskaan mitään.

Omissa odotuksissa oli, että Euroopassa talouskasvu jää tulevina vuosina heikoksi väestön ikääntyessä eivätkä yrityksetkään oikein enää pärjää kansainvälisessä kilpailussa yhdysvaltalaisten teknologiajättien voitettua tekoälykilpailun ja kiinalaisten voitettua teollisuuskilpailun esimerkiksi autoteollisuuden ja uusiutuva energian osalta.

Salkunhoitotyössä hienointa on kuitenkin se, että kaikki voi muuttua kirjaimellisesti yhdessä yössä. Euroopalle tämä hetki oli Donald Trumpin uuden presidenttikauden alku.

Euroopan kasvaneet puolustusmenot voivat kääntyä talouskasvun pelastajaksi

Trump hyökkäsi kautensa aluksi oikeastaan kaikkia muita maita vastaan ja omaa kansaansakin vastaan. Euroopan osalta hyökkäys osui arkaan paikkaan Trumpin sanoessa, että Euroopan on otettava jälleen itse vastuu omasta turvallisuudestaan. USA:n hallinnon tehtävä ei ole maksattaa veronmaksajillaan Euroopan turvallisuudesta.

Monesta asiasta voi olla eri mieltä Trumpin kanssa, mutta tässä asiassa hän on itse asiassa oikeassa. Euroopassa on puhuttu hyvin yleisesti ”rauhan osinko” -käsitteestä, mikä tarkoittaa sitä, että USA:n taatessa Euroopan maiden turvallisuuden Venäjää vastaan, eurooppalaisten maiden on itse tarvinnut investoida merkittävästi vähemmän omaan puolustukseensa ja säästyneet rahat on voitu käyttää esimerkiksi parempaan sosiaaliturvaan, koulutukseen ja kasvuinvestointeihin.

Eurooppa on siis hyötynyt siitä, että puolustusmenot ovat voineet hyvin olla jopa alle 1,5 prosenttia BKT:sta USA:n käyttäessä 3–4 prosenttia BKT:sta puolustusmenoihin ja pitäessään joukkojaan Euroopassa eurooppalaisten suojana. Nyt Eurooppa joutuu ottamaan itse vastuun omasta puolustuksestaan.

Miten tämä sitten kääntyy Euroopan talouskasvun pelastajaksi? Euroopasta on puuttunut pitkään merkittäviä investointiohjelmia infrastruktuuriin, joka on päässyt rapistumaan monessa maassa jo erittäin huonoon kuntoon ja samoin tutkimus- ja kehitysmenot ovat olleet Euroopassa ja eurooppalaisissa yrityksissä matalammat kuin USA:ssa tai Kiinassa.

Nyt Saksa runnoi ennätysnopeasti läpi uudet infrastruktuuri- ja puolustusmenoinvestointiohjelmat, jotka pumppaavat seuraavan reilun 10 vuoden aikana 1000 miljardia euroa maan talouskasvuun. Ja vastaavia investointiohjelmia on tulossa muilta EU-mailta ja myös Isolta-Britannialta.

Näiden kuluohjelmien euroista suurin osa pysyy Euroopan sisällä, sillä infrastruktuuri rakennetaan tänne ja samoin puolustuksen lisäeurot käytetään pääasiassa eurooppalaisten yhtiöiden asejärjestelmiin, tuotteisiin ja palveluihin.

Investoinnit teknologiaan ja tuotekehitykseen vahvistavat Euroopan kilpailukykyä

Moderni sodankäynti on muuttunut erittäin teknologiavetoiseksi, mikä pakottaa Euroopan puolustusteollisuuden investoimaan T&K-menoihin huomattavan paljon aikaisempaa enemmän ja nämä T&K-investoinnit vahvistavat Euroopan kilpailukykyä globaalissa kilpailussa.

Yhä useampi konepaja- ja teknologiasektorin yhtiö tulee lisäämään kaksikäyttölaitteiden määrää tuotetarjonnassaan, mistä hyötyy puolustusteollisuuden lisäksi myös kaikki muut toimialat.

Trump tarjoili Euroopalle syötön suoraan lapaan tyhjän maalin eteen ja eihän tällaista vetopaikasta voi ampua ohi? Eihän? Investoitavat rahamäärät ovat niin massiivisen suuret, että niiden on käytännössä pakko kiihdyttää Euroopan talouskasvua merkittävästi tulevina vuosina.

Mutta koska kyseessä on Eurooppa, niin valitettavasti mikään ei ole vielä varmaa. Ekonomistit eivät ole kilvan nostaneet Euroopan talouskasvuennusteita ja konkretiaa odotetaan vielä.

Kaikilla on hyvässä muistissa pieleen mennyt EU:n Green Deal, jossa saksalaisten sähköautotuet valuivat Teslan taskuun ja vähän ajetut Teslat päätyivät lopulta Suomeen ylihintaan. Osa muistaa myös italialaisten Superbonus-energiatehokkuusremonttituet, joissa valtio antoi asunnon energiatehokkuusremonttiin jopa 110 prosentin tuen eikä kuittien perään paljon kyselty.

Nyt on aika tehdä maali

Toivottavasti aikaisemmista virheistä on opittu ja toivottavasti eurooppalaiset poliitikot ymmärtävät, että puolustusteollisuuden kasvun mukana yrityksille tulevia voittoja ei kannata ihan kaikkia verottaa pois lisäveroilla, vaan olisi järkevää antaa yritysten tehdä kasvavaa tulosta, joka voidaan sitten investoida uutta kasvua Eurooppaan tuoviin hankkeisiin.

Euroopan osakemarkkinoille pidempään sijoittanut on saanut monena vuonna huomata, että alkuvuoden optimismi ja kurssinousut ovat sulaneet loppuvuoden aikana kasvun pettäessä.

Alkuvuonna Euroopan osakemarkkinoilla on nähty erittäin vahvaa nousua ja kieltämättä vanhasta tottumuksesta jännitys on taas alkanut nousemaan siitä, että kestääkö nousu tällä kertaa vuoden loppuun asti.

Trumpista ei tietenkään kukaan tiedä, mutta pitkästä aikaa vaikuttaa siltä, että poliittiset päätökset Euroopassa pikemminkin tukevat osakekurssien kehitystä myös loppuvuonna ja miksei myös tulevina vuosina. Enää Euroopan pitäisi saada tökättyä se kiekko namupassista sinne tolppien väliin.

Lisätietoa OP Varainhoidon sijoitusnäkemyksestä

OP Varainhoito Oy (jäljempänä ”OP Varainhoito”) on OP Ryhmään kuuluva sijoituspalveluyritys. Tämä OP Varainhoidon laatima materiaali on yleistä markkinainformaatiota ja markkinointimateriaalia, joka ei täytä riippumattoman sijoitustutkimuksen edellytyksiä, johon ei sovelleta kieltoja, jotka koskevat sijoitustutkimuksen levittämistä edeltävää kaupankäyntiä. OP Ryhmässä riippumatonta sijoitustutkimusta tuottaa OP Yrityspankki Oyj. Esitys perustuu julkisiin lähteisiin ja informaatioon, joita OP Varainhoito pitää luotettavana. Tämä ei kuitenkaan sulje pois mahdollisuutta, että esitetyt tiedot eivät kaikilta osin olisi täydellisiä ja virheettömiä. OP Varainhoito tai sen palveluksessa oleva henkilökunta eivät vastaa esityksen perusteella tehtyjen sijoituspäätösten taloudellisesta tuloksesta tai muista vahingoista, joita esityksestä saadun informaation käytöstä mahdollisesti aiheutuu. Tätä esitystä ei tule pitää sijoitusneuvona, tarjouksena ostaa tai merkitä mitään arvopapereita, eikä kehotuksena yksittäisen sijoituksen toteuttamiseen.

Juuso Kenkkilä työskentelee OP:lla osakesijoitusjohtajana.