Tämä rohkea rakenteiden uudistaminen on käsittääkseni juuri sellaista, johon opetusministeriökin on oppilaitoksia rohkaissut. Nyt kun osittain kivuliaatkin päätökset rakenteiden uudistamisesta on saatu tehtyä, alkaa yhteisen tahtotilan määrittely ja uudenlaisen ajattelutavan luominen puhtaalta pöydältä. Hyvää työtä lappilaiset päättäjät, onnittelut!

Itse katson tätä kehitystä enemmänkin asiakkaan eli opiskelijan näkökulmasta. On hienoa, että niin Lapin ammattikorkeakoulun kuin Lapin yliopiston vahvuudet saadaan täysimääräisesti nuoren opiskelijan käyttöön ja hänen tulevaisuutensa rakentamiseen hyödynnettäväksi. Tämä parantaa nuoren ihmisen kykyä työllistyä ja menestyä työelämässä. Lisäksi tämä rakennemuutos mahdollistaa opiskelijan opintojen syventämisen joko ammatilliselle puolelle tai vaikkapa yliopiston tutkijan maailmaan.

Kansainvälisten opintojen tarjoaminen maakunnassamme on tärkeää sekä opiskelijoille että tulevaisuuden menestyville yrityksillemme. Lappi elää osaamisestaan ja oppilaitoksilla on suuri vastuu tämän osaamisen luomisessa.

Keijo Posio

toimitusjohtaja

Pohjolan Osuuspankki