Helsinkiläinen Iina Merikallio harkitsi sijoitusasunnon ostamista ja katseli netistä asuntojen myynti-ilmoituksia. Yllättäen hän huomasi ilmoituksen Pyhätunturin laskettelukeskuksen kupeessa sijaitsevasta asunnosta, jossa oli tupakeittiön lisäksi makuuhuone, parvi ja sauna.

Kolmen talon ja 12 rivitaloasunnon taloyhtiössä sijaitsevan kodin pyyntihinta oli noin 140 000 euroa. Merikallioilla oli suurin piirtein yhtä paljon rahaa varattuna sijoitusasunnon hankintaan.

– Kysyin Whatsapp-viestillä mieheltäni, saanko yrittää ostaa meille Pyhältä mökin, Merikallio muistelee.

Koko perhe harrastaa laskettelua. He olivat jo aiemmin tykästyneet Pyhätunturiin ja vuokranneet usein ystävän tunturimökkiä. Merikallio oli tietoinen Pyhän pikkumökkien suosiosta ja arveli, että rivitalonpätkä myytäisiin pian.

Perheen lapset ovat viihtyneet Pyhällä siinä määrin, että toinen haluaisi suorittaa rippikoulunkin Pelkosenniemellä.

Kiinteistönvälittäjä Hellevi Heikkinen OP Koti Pohjoisesta vahvistaa, että laskettelukeskusten lähistöillä sijaitsevien pienten mökkien kysyntä on pysynyt vilkkaana koronavuosista lähtien.

– Jos sellainen mökki tulee myyntiin, se menee yleensä nopeasti kaupaksi, Heikkinen sanoo.

Mökki osoittautui ihanammaksi kuin kuvissa

Merikalliolla ei ollut aikaa lähteä katsomaan mökkiä paikan päälle. Hän tarjosi irtaimistoineen myydystä mökistä netti-ilmoituksen tietojen ja kuvien perusteella yli sen pyyntihinnan. Se kannatti, sillä myyjä hyväksyi tarjouksen heti.

Kun perhe pääsi vuonna 2021 joulun jälkeen ensimmäistä kertaa omalle mökilleen, yllätys oli mieluisa. Uusi kakkoskoti oli vielä ihanampi kuin miltä se oli kuvissa näyttänyt.

Pieni mökki taloyhtiössä on osoittautunut mainioksi hankinnaksi. Merikallion mielestä 43 neliön asunto on täydellisen kokoinen nelihenkiselle perheelle. Parvelle mahtuvat molemmat lapset kavereineen, ja alakerran makuuhuone toimii myös etätyötilana.

Merikallion mukaan parasta vuonna 1990 rakennetussa hirsimökissä on tunnelma, joka huokuu pysähtymistä ja lepoa.

Vaikka mökissä on vain 43 neliötä, se riittää sopivasti kahdelle aikuiselle ja lapselle. Vanhemmat ovat tehneet mökiltä käsin etätöitä.

– Jopa mökin sisällä, pyöreiden kelorunkojen suojissa, tuntuu siltä kuin olisi luonnossa.

Kakkoskodissa voi nauttia samaan aikaan mökkitunnelmasta ja taloyhtiön tarjoamasta huolettomuudesta.

– Tässä yhdistyvät asunto-osakkeen ja mökin parhaat puolet.

Ulkoilu ja liikunta kuuluvat automaattisesti perheen mökkeilyyn. Ulko-ovelta pääsee suoraan ladulle, ja laskettelurinteen hisseille voi kävellä.

Perheen vanhemmat harrastavat myös vapaalaskua ja lumisurffausta merkittyjen rinteiden ulkopuolella. Merikallion mukaan Pyhällä on hyvät mahdollisuudet näidenkin lajien harrastamiseen.

Kakkoskotiin mennään junalla tai autolla

Vuonna 2024 perhe vietti pikkumökissään yhteensä kolme ja puoli kuukautta. He ajavat Helsingistä pohjoiseen joko perheen autolla tai matkustavat ensin junalla Kemijärvelle ja sieltä linja-autolla Pyhälle.

Ajanvietto kakkoskodissa painottuu talveen. Merikallio suosittelee samaa kaikille, joita etelän märät talvet harmittavat. Lapissa talvesta on helppo iloita.

– Monesti ihmisillä on asenne, että kesä se vasta on elämää, ja talvi pitää kärvistellä. Minusta lumi ja valkeasta maasta tuleva valo ovat sielun balsamia.

Pyhätunturilla on tarjolla aktiviteetteja myös kesäisin, mutta perhe viettää kesänsä pääosin meren äärellä.

Merikallioiden perhe harrastaa talviurheilua, mihin Pyhätunturi tarjoaa monia mahdollisuuksia.

Syksyisin Merikallio käy kakkoskodissaan ystäviensä kanssa ihastelemassa Lapin ruskaa ja nauttimassa Pyhä Unplugged -festivaalin tarjonnasta.

Kakkoskoti on avannut perheelle uusia, yllättäviä mahdollisuuksia. Neljänä edeltävänä talvena perheen nyt 13- ja 15-vuotiaat lapset ovat käyneet koulua Pelkosenniemellä joululomasta hiihtolomaan ja saaneet sieltä paikallisia ystäviä.

Lapin kausityöntekijöiden lapset saattavat käydä samalla tavoin osan lukuvuodesta paikallisessa koulussa.

Opiskelu kahdessa koulussa vaatii lapselta tai nuorelta joustavuutta ja itseohjautuvuutta. Merikallioille järjestely on sopinut hyvin.

– Esikoinen halusi käydä rippikoulunkin Pelkosenniemellä.

Täydellisen kokoinen mökki

Merikallio ja hänen puolisonsa työskentelevät yhteisessä markkinointialan yrityksessään ja tekevät mökiltä käsin töitä etänä. Kun lähipiiri oivalsi, että Lapissa voi viettää pitkiäkin aikoja, myös kolme ystäväperhettä päätyi hankkimaan mökit Pyhätunturilta.

Kiinteistönvälittäjä Hellevi Heikkisen mukaan monelle on nykyään juuri etätöiden vuoksi tärkeää, että Lapissa sijaitsevassa kakkoskodissa on hyvä laajakaistayhteys. Hän uskoo, että pikkumökkien kauppa jatkuu suotuisana myös vuonna 2025.

– Lisäksi korkojen lasku tuo toivoa siitä, että kalliimpien, yli kolmensadantuhannen euron Lapin-mökkien myynti vilkastuu, Heikkinen sanoo.

Iina Merikallion mielestä jopa mökin seinien sisällä tuntuu siltä kuin olisi luonnossa.

Merikallio kokee pikkumökin isoa mökkiä parempana vaihtoehtona maltillisempien kulujen vuoksi. Heidän kakkoskotinsa yhtiövastike on noin kolmesataa euroa kuukaudessa. Siihen sisältyvät esimerkiksi lumityöt.

Vesi ja sähkö maksetaan käytön mukaan. Sähkölasku vaihtelee viidestäkymmenestä kahteensataan euron kuukaudessa.

Perhe aikoo vuokrata mökkiään ensi kertaa paikallisen vuokrausfirman kautta tänä talvena. Vuokraaminen on ollut ajatuksissa mökin ostamisesta saakka. Vuokran avulla saisi katettua mökistä aiheutuvia kuluja, ja lisäksi jäisi vähän ylimääräistäkin.

– Sijoitusasunto kun minulla oli alun perinkin kiikarissa ja olen jakamistalouden kannattaja, Merikallio sanoo.