Outilla on piha, joka myi talon – tältä paratiisi näyttää
Lisää aiheesta
Outi Tuomivaara halusi pihalle jotain muuta kuin nurmikkoa. Unelmatontti löytyi viiden vuoden etsinnöillä, ja nyt siellä kasvaa yli 300 erilaista kasvia. Hoidettu piha voi nostaa asunnon arvoa jopa 15 prosenttia.
Kun Outi Tuomivaara kesäisin herää, hän lähtee ensitöikseen puutarhaan. Hän kuuntelee linnunlaulua ja kiertelee katsomassa, mikä kasvi milloinkin kukkii tai nousee mullasta. Kierroksen jälkeen hän juo kahvit pergolassa tai kasvihuoneessa.
– Ne ovat parhaita hetkiä. Istun ja katson, kuinka aurinko nousee etupihan puolelta, Tuomivaara sanoo.
Vantaalla sijaitsevalla 1300 neliön tontilla riittää ihailtavaa. On kasvihuone, pergola, nuotiopaikka ja viljelylaatikoita. Hyötykasveja, hedelmäpuita, viiniköynnöksiä ja viherkattoja.
Pihan juju on kallioissa ja suurissa korkeuseroissa. Vaikka kasveja on paljon, pihaa ei tarvitse juuri hoitaa.
Keväisin tulppaanit ja narsissit valtaavat pihan, ja kesällä pensaat, kesäkukat ja perennat puhkeavat kukkaan. Satoa tuottavat esimerkiksi vadelmat, mustikat, mansikat ja tyrni.
Pihalla kasvaa yli 300 erilaista kasvia. Pohja on rakennettu sorasta, laatoista ja istutuksista. Havupuiden, kallioiden ja niiden päälle rakennetun kivipuutarhan ansiosta piha näyttää viihtyisältä ympäri vuoden.
– Täällä on kaikkea muuta paitsi nurmikkoa. Halusin pihalle jotain erilaista.
Vuosien etsintä tuotti tulosta
Kiinteistölehden mukaan hyvin hoidettu piha voi nostaa asunnon hintaa jopa 15 prosenttia. Jos piha on siisti, myös asunnon myyntiaika saattaa lyhentyä. Hoitamaton piha taas voi karkottaa ostajia.
Tuomivaaran perhe on asunut itse rakentamassaan talossa vajaat neljä vuotta. Kun he etsivät sopivaa tonttia, tulevan pihan mahdollisuudet painoivat valinnassa paljon.
Tuomivaara haaveili puutarhasta, jossa olisi oleskelupaikkoja, hyötykasveja ja kasvihuone. Lisäksi hän halusi, että pihalla olisi aurinkoista, hyvät kasvuolosuhteet kasveille ja jokin juju.

Mies ehti suunnitella talon valmiiksi ennen kuin sopiva tontti löytyi.
– En halunnut tehdä pihaa tasaiselle pellolle. Etsimme tonttia viisi vuotta ja aina kun kävimme katsomassa jotain kohdetta, sanoin ei. Lopulta mies sanoi, että älä nyt heti ensimmäisenä sano, että ei.
Pitkän etsinnän jälkeen tärppäsi. Nykyisen pihan juju on kallioissa ja suurissa korkeuseroissa. Vaikka kasveja on paljon, ei pihaa tarvitse juuri hoitaa. Koska nurmikkoa ei ole, sen leikkaamiseen ei mene aikaa.
– Esteettisyyden lisäksi helppohoitoisuus on minulle tärkeää. Minun pitää oikeastaan vain kastella pihaa.
Puutarhanhoito auttaa palautumaan
Tuomivaara muutti perheineen Oulusta Vantaalle yhdeksän vuotta sitten. Kun he miettivät, mihin he pääkaupunkiseudulla asettuisivat, Tuomivaara sanoi miehelleen, että hän voisi hyvin muuttaa vaikka kerrostaloon.
– Mies vastasi, että ei se riitä sinulle. Työni on todella haastavaa, ja siihen kuuluu paljon esimerkiksi henkilöstöjohtamista. Piha on minulle palautumis- ja rentoutumiskeino. Vaikka en tekisi siellä mitään, aloitan aamun aina hiipparoimalla puutarhassa. Se on minulle voimavara.
Tuomivaara pitää puutarhanhoidossa erityisesti siitä, että hän näkee kättensä jäljen ja saa onnistumisen elämyksiä. Sivutoimisena maisemasuunnittelijana hän on halunnut kokeilla omalla pihallaan kaikenlaista. Tuomivaara on esimerkiksi valanut kulkuväylien laatat itse betonista.

Kesäisin hän järjestää ystävilleen kimppuiltoja. Niissä nautiskellaan ulkosalla nyyttäripöydän antimista, juodaan kahvia ja sidotaan kukkakimppuja pihan kukista.
Illoista on tullut niin suosittuja, että ystävät kyselevät jo etukäteen, että tehdäänhän kimppuja tänäkin kesänä.
– Kun lapsenlapset tulevat pohjoisesta kylään, he ovat pihasta ikionnellisia. Myös naapurin tytöt kyselevät jo keväällä, ovatko jo herneet valmiita ja voiko mansikoita vielä poimia. Saan iloa siitä, että voin jakaa satoa muillekin.
Kaunis piha on myyntivaltti
Jos jokakesäistä kukkien kastelua ei lasketa, Tuomivaara käyttää pihan hoitoon aikaa noin tunnin viikossa. Keväällä ja syksyllä puuhaa on tavallista enemmän. Silloinkin Tuomivaara joutuu säännöstelemään hommia, jotta niitä riittäisi mahdollisimman monelle päivälle.
Hän ei ole tohtinut laskea, kuinka paljon pihan laittamiseen on mennyt rahaa. Tuomivaara on yrittänyt säästää tekemällä paljon itse ja ostamalla kasveja poistomyynnistä ja torilta. Kasvihuone on rakennettu kierrätystiilistä ja jämäbetonista.
Kun nukun verhot auki, näen aamulla sängystä puutarhaan. Herään joka päivä hyvällä tuulella.
– Yleensä pihan rakentamiseen pitäisi varata viidestä kymmeneen prosenttia koko talon kustannusarviosta. Jos talo maksaa 500 000 euroa, pihaan kannattaa sijoittaa 25–50 000 euroa.
Sijoitus on kannattanut. Tuomivaaran tontilla olisi vielä sata neliötä rakennusoikeutta käyttämättä, mutta hän on todennut, ettei lisärakennusta kannata rakentaa.

– Kun meidän piti teettää asunnosta hinta-arvio lainaa varten, Osuuspankin arvioija sanoi, että lisärakentaminen ei nostaisi kiinteistön arvoa, koska piha on niin laitettu. Se voisi jopa laskea sitä.
Tuomivaaran mielestä hoidettu piha vaikuttaa olennaisesti myös kodin viihtyvyyteen. Se näkyy sisälle suurista ikkunoista ja herättää usein ihastuneita huokauksia vieraissa.
– Mies on joskus ehdottanut, että muuttaisimme ulkomaille, mutta en minä raaskisi lähteä. Kun nukun verhot auki, näen aamulla sängystä puutarhaan. Herään joka päivä hyvällä tuulella.
Lue myös
- Marko osti piskuisen 42 neliön minitalon – tällainen siitä tuli sisältä ja ulkoa
- Saako pihalla polttaa roskia tai järjestää festarit? Nämä säännöt jokaisen omakotitaloasujan tulisi tietää
- Vannoutunut kerrostaloasuja Tiina ihastui 50-luvun taloon: ”Kun ennen säästettiin ulkomaanmatkaan, nyt säästetään salaojaremppaan”
- Mårten rakensi ekokodin entiseen kasvihuoneeseen: ”Teen tästä museon!”